İzmir`de Başarılı Olan 458 Kişiye Mesleki Yeterlilik Belgeleri Törenle Verildi

17.06.2019
696

Motorlu kara taşıtı ticareti yapan ve sınavlarını başarıyla tamamlayarak “Mesleki Yeterlilik Belgesi” almaya hak kazanan 458 kişiye, belgeleri İzmir Ticaret Odası’nda düzenlenen törenle verildi.

Törene Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, TOBB MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri ve Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Sınav ve Belgelendirme Dairesi Başkanı Mehmet Ordukaya, Otokent Galericiler Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Feyzi Demir, TOBB MEYBEM Genel Müdürü Ahmet Saygın Baban ve İzmir’de kamu kurum ve kuruluşlarının İl Müdürleri katıldı.

Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik'in yürürlüğe girmesinin ardından, ikinci el taşıtların satışında mesleki yeterlilik belgesi zorunlu hale getirildi. Bu kapsamda, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri ile İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı işbirliğiyle gerçekleştirilen mesleki yeterlilik sınavlarını başarıyla tamamlayan katılımcılara, İZTO’da düzenlenen törenle belgeleri takdim edildi.

-Belgelendirmede Rekor Kırdık

İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, törende yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bildiğiniz üzere 13 Şubat 2018 tarihli 30331 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ‘İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik’ çerçevesinde mesleki yeterlilik belgesi zorunlu hale geldi. Burada bulunan tüm galeri sahipleri ve çalışanları Mesleki Yeterlilik Belgesi alarak, mesleklerindeki bilgi ve deneyimlerini, uluslararası standartlara göre belgelemiş ve kanuni yükümlülüklerini yerine getirmiş oldular.

Mesleki Yeterlilik belgeleri, sektörlerde hizmet kalitesinin artması ve nitelikli işgücünün geliştirilmesi için büyük önem taşımaktadır. MEYBEM Genel Müdürümüzün ifadesine göre MEYBEM’in Türkiye genelinde 1 haftada sınava alınan kişi sayısı rekorunu kırdık. Önümüzdeki hafta 17-23 Haziran tarihleri arasında yine Motorlu Kara Taşıtları meslek grubunda 175 kişilik sınav programımızı gerçekleştireceğiz”.

-Öncü Kent İzmir

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) olarak yaklaşık 12 yıldır eğitim ve istihdam arasındaki ilişkileri güçlendirmeyi hedeflediklerini anlatan MYK Sınav ve Belgelendirme Daire Başkanı Mehmet Ordukaya ise, 12 yılda 200 kuruluşu, sınav ve belgelendirme yapmak için yetkilendirdiklerini ve 643 bin kişiye mesleki yeterlilik belgesi verildiğini ifade etti.

Ordukaya “Özellikle nitelikli ve belgeli iş gücüne giden yolda meslek standartları ilk adımdır. Meslek standardının belirlenmesinin ardından sınav ve belgelendirme faaliyetleri yürütülüyor. Bu işin temelinde uluslararası akreditasyon ilkeleri ön plana çıkıyor. Biz MYK olarak Ticaret Bakanlığı ile yaklaşık 4 yıldır birlikte çalışıyoruz. İşbirliği kapsamında yetkilendirdiğimiz belgelendirme kuruluşları aracılığıyla galerici esnafımızın bu faaliyetlerini yürütmeye başladık. 2018 yılında yönetmelik yayınladı. İzmir'de bugüne kadar 8 binden fazla sınavda 41 bin vatandaş mesleki yeterlilik belgesi almış. Ülkemizdeki genel dağılıma bakıldığında İzmir öncü illerden biri olmuş. Kendi ekonomisi göz önünde bulundurulduğunda bu sayının artacağına inanıyoruz” dedi.

- MEYBEM olarak 81 ilin 78’inde varız

Aynı zamanda EBSO Yönetim Kurulu Başkanı olan TOBB MEYBEM Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar da konuşmasında, Mahmut Özgener'e Oda’da ve Üniversite’de yaptığı çalışmalar ile TOBB'da İzmir'i temsil ederek sorunların çözümü için gösterdiği gayret nedeniyle teşekkür etti. Mesleki yeterlilik belgesiyle ilgili sistemin 117 tehlikeli ve çok tehlikeli işlerle başlayan bir süreç olduğunu söyleyen Yorgancılar şöyle konuştu:

"Bu eğitimler insanlara standart kazandırarak mesleği benimsemelerini sağlayacak bir belgelendirme yöntemidir. Daha önce Türkiye'de sigortacılık sektöründe faaliyet gösteren 15 bin acentenin tost yapan bir büfede ya da bir galeride de bu hizmeti alma imkanı vardı. Yapılan değişimin ardından, sigorta acenteleri bugün KOSGEB'den kredi alabilir hale geldi. Mesleklerin sertifikalanması bu nedenle son derece önemli. Bugüne kadar 81 ilin 78'inde sınav yaptık. Türkiye'nin her yerinde Meybem olarak hizmet vererek, 40 binden fazla adayın bilgi, beceri ve yetkinliklerini değerlendirdik. Bunu arttırmak öncelikli hedefimiz. Kaliteyi arttırarak Türkiye'nin en büyük sorunu eğitimsizliği çözersek Avrupa standartlarına ulaşırız. Sanayi 4'den daha önemlisi Eğitim 4'dür. Onu da yapacak gücümüz var. Birlik beraberlik olduğu sürece üstesinden geliriz."

-Özgener’e Teşekkür

Otokent Galericiler Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Feyzi Demir ise, yaptığı konuşmada çalışmalarına verdikleri destek nedeniyle İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ve TOBB MEYBEM ve EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar’a teşekkürlerini iletti. Demir “İZTO Başkanımız Mahmut Özgener’i gece gündüz arıyoruz, tüm dertlerimize ortak oluyor. Kendisine çok teşekkür ediyorum” dedi. Demir, konuşmasının ardından Özgener’e desteklerinden dolayı plaket takdim etti.

-Sınavlar Devam Ediyor

İZTO 56. Ulaşım Araları Satışı Grubu Komite Başkanı Servet Akmercanoğlu da yaptığı konuşmada “Sınavları başarıyla tamamlayarak belge almaya hak kazanan arkadaşlarımıza yetki belgelerinin hayırlı uğurlu ve bol kazançlı olmalarını temenni ediyorum. Bu konuda eğitimler, sınavlar devam ediyor. Belgesini almamış arkadaşlarımızın da en kısa zamanda belgelerini tamamlamalarını bekliyoruz” diye konuştu.