İskenderun`da Mesleki Yeterlilik Belgeleri Takdim Edildi

20.09.2019
313

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde Mahireller Projesi mesleki yeterlilik ve belgelendirme farkındalık toplantısı ve mesleki yeterlilik belgesi sertifika töreni gerçekleştirildi.

Toplantıya, İskenderun Belediye Başkan Yardımcısı Kemal Nadir Ünal, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, Antakya Ticaret ve Samayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin, İTSO Meclis Başkanı Okan Belli, İTSO Başkan Yardımcısı Muhsin Yeter, TOBB MEYBEM A.Ş.Genel Müdürü Ahmet Saygın Baban, SGK İl Müdürü Hamit Bal ve KOSGEB İİ Müdürü Hayrettin Çevik katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, “Mahireller projesi 25.12.2017 tarihinden bu yana Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı ortaklığıyla yürütülmektedir. Avrupa Birliğinin finanse ettiği ve 15 milyon Avroluk bütçeli proje kapsamında Türk vatandaşlarımızın ve geçici koruma altındaki Suriye’li misafirlerimizin mevcut mesleki becerilerinin belgelendirilmesi ve bu sayede istihdam edinilebildiklerinin attırılması amaçlanmaktadır. 2 yıl süreceği hedeflenen Mahireller projesi Türkiye’deki geçici koruma altındaki Suriyeli nüfusunun yoğunlaştığı Adana, Bursa, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kilis, Konya, Mardin, Mersin ve Şanlıurfa illerinde bu illerdeki Ticaret ve Sanayi Odaları işbirliğiyle uygulanmaktadır. Projenin Hatay ayağının İlimizde ve odamızda yapılması sanayi ve demir ticaretinin merkezi konumunda olan şehrimiz, üyelerimiz ve projenin verimliliği açısından önemli bir fırsat olarak görüyoruz. Oda üyelerimizin söz konusu projeden faydalanmaları adına İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası olarak elimizden gelen destek vereceğiz” dedi.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin proje hakkında bilgi vererek, 1580 kişinin niteliklerinin belirlendiğini mobilya, inşaat, makine imalat, doğalgaz, otomobil, yan sanayi, asansör, elektrik, tesisat, aşçılık ve diğer hizmet sektörlerinde belgelendirme hizmetinin verileceğini aktardı.

-117 Meslekte Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunlu

Mahireller Projesi mesleki yeterlilik ve belgelendirme farkındalık toplantısına konuşmacı olarak katılan ve son olarak kürsüye çıkan TOBB MEYBEM A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Saygın Baban, “Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve 15 milyon Avro bütçeye sahip olan projenin temel amacı Türk ve geçici koruma altında bulunan Suriyeli vatandaşlarımızı istihdam edilebilirliklerini mevcut mesleki becerilerinin belgelendirilmesi suretiyle artırmaktır. Proje kapsamındaki illerde faaliyet gösteren firmaların beceri talepleri ve bu illerde yaşayan Türk ve Suriyeli vatandaşlarımızın mevcut mesleki becerilerinin analiz edilmesi hedeflenmektedir." dedi.

TOBB MEYBEM olarak yerelde Ticaret ve Sanayi Odaları ile birlikte Mesleki Yeterlilik belgelendirme sınavlarına devam ettiklerini belirten Baban; “Mahireller projesi de bu kapsamda yer almaktadır. Mesleki yeterlilik belgesini ehliyet olarak tanımlıyoruz. Araç kullanmak için ehliyet almak ne kadar zorunlu ise, inşaat, sanayi sektörleri başta olmak üzere 117 iş kolunda, tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde belge alma zorunluğu getirilmiştir. Ayrıca emlakçılık ve motorlu kara taşıtı ticareti gibi tüketiciye doğrudan hizmet sunulan alanlarda da bu belge aranmaktadır. Bu amaçla Türkiye genelinde tüm illerimizde çalışmalar yürütmekteyiz. Projenin ülkemiz ve Hatay için de hayırlı olmasını temenni ediyor, katılımlarınız için teşekkür ediyorum” şeklinde açıklamalarda bulundu.