Mesleki Yeterlilik Belgesi Teşvikleri

05.02.2018
10,776

1. Mesleki Yeterlilik Belgesi sınav ücreti desteği

Mesleki yeterlilik belgesi sınav ücretleri, sınava giren adayın başarılı olması halinde 2019 yılı sonuna kadar devlet teşviki kapsamındadır. 6645 sayılı Kanun (Madde 24) kapsamında, TOBB MEYBEM tarafından hizmet verilen alanlarda sınava giren ve başarılı olan adayların sınav ücretinin tamamı geri iade edilecek ve belge masrafı ödenmeyecektir. Geri iadeler, İşsizlik Sigortası Fonu’ndan yapılmaktadır. (Not 1: Asansör Bakım ve Onarımcısı Seviye 3 ve Seviye 4 sınav ücretleri geri ödeme üst limiti 1.014,75 TL’dir.) (Not 2: Matkap Tezgâh İşçisi Seviye 3 ve Seviye 4 ve İnşaat İşçisi Seviye 2, ÇSGB tarafından yayımlanan tebliğler arasında olmadığı için sınav ücreti iade edilememektedir.)

İlgili mevzuata ulaşmak için tıklayınız.

2. Sosyal Güvenlik Kurumu - Mesleki Yeterlilik Belgeli Çalışan İstihdamının Teşvik Edilmesi

6111 sayılı Kanun kapsamında (Madde 74), 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Fonu Kanunu’na geçici 10. madde eklenmiş olup;

- Mevcut Çalışan için: Mevcut çalışan MYK mesleki yeterlilik belgesi alırsa, belgeli kişiyi çalıştıran firma SGK işveren primini 12 ay ödememektedir. (2018 için teşvik tutarı, asgari ücretli bir çalışan için 416,05 TL’dir)

- Yeni İstihdam için: MYK mesleki yeterlilik belgesi olan bir kişi işe alınırsa, firma SGK işveren primini 54 aya kadar sürelerle ödememektedir. (teşvik süresi, istihdam edilen kişinin yaşı ve cinsiyetine göre değişiklik göstermektedir.) (2018 için teşvik tutarı, asgari ücretli bir çalışan için 416,05 TL’dir)

Bu kapsamda firmalar, 4447 Geçici 10. madde uyarınca bildirimlerini yapmalıdır.

İlgili mevzuat için tıklayınız.

3. KOSGEB Genel Destek Programı – Nitelikli Eleman Desteği

5. seviye ve üstü MYK mesleki yeterlilik belgeli kişilerin maaşlarının bir bölümü için maaş desteği alınabilmektedir.  TOBB MEYBEM belgelendirme hizmetleri kapsamında CNC Programcısı Seviye 5 MYK mesleki yeterlilik belgesi sahibi olan kişiler için destekten faydalanılacaktır.

Aynı anda iki çalışan için yararlanılabilecektir. Destek üst limiti 50.000 TL’dir. Destek oranları aşağıdaki gibidir:

o 1. Bölgede bulunan illerde faaliyet gösteren firmalar için %50,

o 2, 3 ve 4. bölgede bulunan illerde faaliyet gösteren firmalar için %60,

o 5 ve 6. bölgede bulunan illerde faaliyet gösteren firmalar için %70,

İlgili mevzuata ulaşmak için tıklayınız.

4. KOSGEB Genel Destek Programı – Belgelendirme Desteği

TOBB MEYBEM tarafından belgelendirme hizmeti verilen mesleklerde, MYK mesleki yeterlilik belgesi sınav ücretlerinin;

o 1. Bölgede bulunan illerde faaliyet gösteren firmalar için %50,

o 2, 3 ve 4. bölgede bulunan illerde faaliyet gösteren firmalar için %60,

o 5 ve 6. bölgede bulunan illerde faaliyet gösteren firmalar için %70’i KOSGEB tarafından geri ödenebilmektedir.

İlgili mevzuata ulaşmak için tıklayınız.

 

Not: ÇSGB tarafından yayımlanan tebliğler kapsamında olan 81 meslekte, MYK mesleki yeterlilik belgesi sınav ücretleri, İşsizlik Sigortası Fonu’ndan geri ödenmektedir.

Not 2: KOSGEB Genel Destek Programı Belgelendirme Desteği’nden, anılan 81 meslek içerisinde bulunmayan ve “devlet teşviki” kapsamında olmayan meslekler için yararlanılması önerilmektedir. (Örn: İnşaat İşçisi Seviye 2, Matkap Tezgâh İşçisi Seviye 3 ve Seviye 4)

Önemli hatırlatma: İş müfettişlerince yapılacak denetimlerde, MYK mesleki yeterlilik belgesi olmadığı tespit edilen işverenler için aylık kişi başı 627,-TL idari para cezası verilmektedir.